Představ si studium v evropské zemi s bohatou historií, krásnou architekturou a přírodou, dostupnými životními náklady a dlouhou tradicí kvalitního vzdělávání... To vše Česko nabízí! Přestože hlavním jazykem výuky na univerzitách je čeština, na všech stupních studia a ve všech oborech se nabízí více než 1 000 studijních programů v angličtině.
JAK SE přihlásit na vysokou školu V ČESKu?
1. Najdi si studijní program
Začni výběrem studijního programu, který nejlépe odpovídá tvým zájmům a představám. Můžeš studovat v češtině, angličtině a vybrané programy i v dalších cizích jazycích. Vyhledej si svůj studijní program v našem portálu!
Studium v cizím jazyce podléhá školnému, to je však obecně nižší než v západní Evropě. Možná budeš moci využít některý ze stipendijních programů pro zahraniční studenty.
Studium v češtině na veřejných vysokých školách je bezplatné. Mnoho univerzit nabízí jednoletý jazykový kurz, který tě připraví na studium v češtině a přijímací zkoušky. Existují také přípravné programy, které tě připraví na konkrétní obor studia (ekonomie, medicína, technika a IT, přírodní vědy, umění a architektura nebo humanitní vědy). Vyhledej si jazykový kurz nebo přípravný program v našem portálu nebo si přečti více zde.
2. Připrav si základní dokumenty
Základní vstupní podmínkou studia je úspěšné dokončení předchozího stupně vzdělání, tj. osvědčení o u ukončení ze střední školy pro bakalářské (3 roky) a víceleté magisterské studijní programy (5-6 let), bakalářský titul pro navazující magisterské studium, magisterský titul pro doktorský studijní program.
Pokud chceš studovat na české vysoké škole, budeš potřebovat úřední ověření tvého předchozího dokončeného vzdělání. Přečti si více o procesu uznávání předchozího studia.
Kromě ověřených kopií dokladů o vzdělání patří mezi minimální požadavky pro přijetí obvykle vyplněná a podaná přihláška, doklad o zaplacení poplatku za přijímací řízení a splnění podmínek pro konkrétní studijní program (např. motivační dopis, doporučující dopis, portfolio, test znalosti angličtiny).
V případě přihlašování do doktorského studia má každá fakulta své vlastní podmínky pro přijetí. Obecně jsou to:
- Nejprve si promysli, čím se chceš zabývat. Na našem portálu si můžeš prohlédnout nabídku doktorských programů nebo si nejprve vybrat vysokou školu a podívat se na doktorské programy, které nabízí.
- Zvol si výzkumné zaměření disertační práce. Pokud nevíš, můžeš si na stránkách dané fakulty prohlédnout přehled vypsaných zaměření, některé fakulty je zveřejňují.
- Kontaktuj oddělení pro doktorské studium a vedoucího. Jakmile si vybereš program a máš představu o tématu práce, můžeš se na oddělení pro doktorské studium dané fakulty zeptat, kteří vedoucí aktuálně přijímají studenty a přímo je oslovit. Vedoucí tě provede studiem, poradí ti s návrhem tématu a bude s tebou konzultovat dizertační práci.
- Přihlas se ke studiu, projdi přijímacím řízením a zapiš se ke studiu. Zkontroluj si termín, do kterého se můžeš přihlásit, podmínky přijímacího řízení a podej si přihlášku. U přijímacího řízení je potřeba přesvědčit přijímací komisi, že máš skutečný zájem o vybrané téma.
3. Ověř si zvláštní vstupní požadavky
Jakmile si vybereš studijní program a vysokou školu, vyhledej si podrobné informace o podmínkách a termínech přijímacího řízení. V Česku si každá vysoká škola řídí přijímací proces sama a podmínky se u jednotlivých programů liší.
Proto vždy zkontroluj konkrétní požadavky na webových stránkách univerzity, a pokud potřebuješ poradit, obrať se na studijní oddělení nebo mezinárodní oddělení dané univerzity. Uzávěrka přihlášek bývá obvykle mezi únorem a dubnem. Studenti se mohou hlásit na několik studijních programů na různých univerzitách a fakultách.
Mluvíš česky? Skvělé! Studium v českém jazyce je na veřejných vysokých školách zcela zdarma. Svou znalost jazyka však musíš prokázat splněním Certifikované zkoušky z češtiny pro cizince (CCE). Kromě Česka můžeš zkoušku skládat ve více než 15 dalších státech. Požadovaná úroveň znalosti jazyka je na většině vysokých škol B2, v některých studijních programech to může být i C1.
4. odešli přihlášku
Formuláře přihlášek jsou k dispozici na webových stránkách univerzit. Univerzity používají systém elektronických přihlášek, které studenty jednoduše vedou a umožňují jim sledovat stav jejich přihlášky v průběhu celého procesu. Po vyplnění přihlášky je nutné ji vytisknout, podepsat a spolu s požadovanými dokumenty zaslat poštou na příslušnou univerzitu nebo fakultu. Pokud to univerzita vyžaduje, je třeba zaplatit poplatek za přihlášku a přiložit potvrzení o zaplacení k přihlášce. O dalším postupu dostaneš informaci prostřednictvím online přihlašovacího systému a dopisem nebo e-mailem od univerzity.
5. absolvuj přijímací zkoušku
Vysoká škola tě může vyzvat ke složení přijímací zkoušky. Ta může zahrnovat písemný test a ústní pohovor. Přijímací zkoušky se obvykle konají v Česku, ale existují i možnosti složit zkoušku v zahraničí (např. přes Skype).
6. Počkej na oznámení o přijetí
Po skončení lhůty pro podání přihlášek a případných přijímacích zkouškách univerzita učiní konečné rozhodnutí o přijetí. Výsledky jsou obvykle oznámeny do konce června. Po obdržení rozhodnutí tě vysoká škola vyzve k případné úhradě školného za první semestr. Poté ti vysoká škola zašle oficiální dopis o přijetí, potvrzení o přijetí pro účely víz a ubytování a studijní smlouvu.
7. podej žádost o vízum
V závislosti na tvé státní příslušnosti budeš možná muset požádat o vízum nebo povolení k pobytu pro vstup do Česka na českém velvyslanectví v zemi tvého původu. Proces žádosti o vízum je dobré zahájit ihned po obdržení oficiálního dopisu o přijetí, zejména pokud jsi občanem nebo občankou země mimo EU, protože celý postup vyžaduje určité papírování a může trvat až 60 dní. Zjisti více informací o vstupních formalitách.
8. Zařiď si praktické záležitosti spojené s tvým příjezdem do Česka
Zůstaň v kontaktu se studijní oddělením univerzity nebo s koordinátorem tvého studijního programu. Tvá hostitelská univerzita ti nejlépe poradí se zařizováním všech praktických detailů tvého příjezdu do Česka, včetně místních možností studentského ubytování a dostupných služeb pro studenty.
9. Přijeď a užij si tvůj pobyt!
Nezapomeň si vedle tvých studií vyhradit také volný čas k návštěvě mnoha lákavých míst po Česku!